papa dachowa

Po remoncie, budowie albo rozbiórce budynku pozostała Ci stara papa? Nie możesz jej wrzucić do pojemnika na odpady komunalne ze względu na jej właściwości degradujące środowisko. Jak zatem bezpiecznie i legalnie zutylizować papę?

Jak przebiega utylizacja papy?

Papa to materiał budowlany wykorzystywany do izolacji pokryć dachowych, podziemnych konstrukcji i fundamentów. Odpady z papy mogą wydzielać groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla stanu środowiska substancje. Dlatego też utylizacja tego materiału musi odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Prawidłowe postępowanie w przypadku utylizacji papy zakłada jej unieszkodliwienie w spalarni w sposób, który nie zagraża środowisku oraz zdrowiu ludzi i zwierząt. Innym rozwiązaniem jest recykling. Istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się produkowaniem konglomeratów bitumicznych z materiałów zdjętych z dachu.

Papa odpadowa stanowi specjalny typ śmieci budowlanych, występujący w katalogu odpadów pod kodem 17 03 80. Nie możesz jej wyrzucać do pojemników na odpady komunalne ani w inny sposób utylizować na własną rękę.

Samodzielny wywóz papy dachowej

W jaki sposób zatem bezpiecznie i legalnie pozbyć się resztek papy? Możesz ją samodzielnie wywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty te mają obowiązek bezpłatnego odbioru śmieci powstających w wyniku naszego bytowania. Miej jednak na uwadze, że nie wszystkie PSZOK-i są w stanie odebrać papę. To materiał dość trudny w utylizacji, dlatego nie wszystkie punkty zbiórki odpadów są gotowe na ich przyjęcie. Jeśli więc zdecydujesz się na to rozwiązanie, najlepiej wcześniej upewnij się, czy pobliski punkt przyjmuje papę odpadową.

Wywóz papy przez profesjonalną firmę

Jeśli chcesz mieć pewność legalnego, bezpiecznego i skutecznego pozbycia się papy, najlepiej skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy, oferującej kompleksowy wywóz papy Warszawa, Wrocław, Gdańsk – to zaledwie kilka z wielu polskich miast, w których działają firmy świadczące tego rodzaju usługi. Aby znaleźć najlepszą, skorzystaj z usług serwisy Gruzy.pl. Po otrzymaniu od Ciebie zlecenia, specjaliści z portalu znajdą odpowiednich wykonawców, którzy sprawnie i w umówionym terminie zrealizują usługę.

Decydując się na odbiór papy czy wywóz gruzu Białystok, zyskujesz pewność kompleksowej i profesjonalnej realizacji usługi. Firma dostarczy Ci w umówionym dniu kontener o odpowiedniej wielkości, przeznaczony do składowania papy. W zależności od ilości posiadanych przez Ciebie odpadów możesz zdecydować się na nieduży kontener o powierzchni około 2 m3, jak i znacznie większe zbiorniki, o wielkości kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych, które z powodzeniem zmieszczą śmieci z największych budów i inwestycji. W przypadku niedużych ilości papy alternatywą dla kontenerów mogą być worki typu big bag, o pojemności do około 1,5 m3.

Wybierając to rozwiązanie, nie musisz martwić się o legalność i bezpieczeństwo wywozu papy odpadowej, ponieważ usługę zrealizuje kompleksowo wybrana firma. Przedsiębiorstwo odbiera zapełniony kontener i przekazuje odpady zakładowi, który profesjonalnie zajmuje się utylizacją papy.