Jak wybrać konto maklerskie i co warto o nim wiedzieć?

konto maklerskie

Rachunek maklerski zwany jest także kontem giełdowym i jest to miejsce, gdzie można gromadzić spory kapitał. Na taki rachunek często decydują się także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Czy warto się na niego zdecydować?

Do czego służy rachunek maklerski? 

Rachunek maklerski należy określić jako konto, które służy do gromadzenia instrumentów finansowych i do przeprowadzania transakcji. Jego założenie jest niezbędne w przypadku gdy chce się inwestować w kupno akcji na giełdzie papierów wartościowych lub je sprzedawać. Dzięki otwarciu owego rachunku inwestor zyskuje dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje. Konto maklerskie można założyć u brokera finansowego, który działa niezależnie bądź przy banku, np. Banku Saxo. 

Jak wybrać dobre konto maklerskie? 

Kluczowe znaczenie przy wyborze konta maklerskiego ma oczywiście analiza dostępnych możliwości, czyli różnych kont. Należy zwrócić uwagę na to jaka wysokość prowizji od transakcji występuje na danym rachunku, co dotyczy zarówno kupna, jak i sprzedaży instrumentów finansowych. Istotny jest także koszt prowadzenia takiego konta. Wygoda zakładana konta, niezależnie od jego rodzaju również ma istotne znaczenie i w przypadku rachunku maklerskiego trzeba sprawdzić, czy można założyć go przez Internet. Przy zakładaniu rachunku maklerskiego konieczne jest wpłacenie pierwszego depozytu i tu broker określa jego minimalną kwotę. Można zatem porównać, gdzie warunki będą najbardziej korzystne. Należy jeszcze wziąć pod uwagę zakres pomocy przy obsłudze konta maklerskiego. Należy wziąć też pod uwagę prozaiczne czynniki jak koszt samego prowadzenia konta. W przypadku pierwszego rachunku maklerskiego na pewno trzeba postarać się wybrać taki, w przypadku którego owe wydatki będą jak najniższe. W końcu przeprowadzając transakcje na niskich kwotach i nie zarabiając dużo nie ma się odpowiednich środków, by płacić więcej, gdy chce się jednocześnie swój kapitał krok po kroku pomnażać i inwestować.   

Pierwszy rachunek maklerski – jakie są wymagania?

Oczywiście, aby móc założyć konto maklerskie trzeba mieć ukończone 18 lat. Niezbędne jest także posiadanie nadanego NIP. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku zakładania standardowego konta. Konieczne jest zatem potwierdzenie swojej tożsamości, np. poprzez dowód osobisty. Niezbędny jest też przelew uwierzytelniający na symboliczną kwotę i podany przez brokera rachunek bankowy. 

Rachunek maklerski dostarcza traderowi potrzebną wiedzę 

Poza aspektem praktycznym istotne znaczenie po założeniu konta maklerskiego ma fakt, że można mieć dostęp do szerokiej bazy wiedzy, gdzie analitycy finansowi dzielą się swoim doświadczeniem. Można zagłębiać się w analizy finansowe, a także raporty finansowe. 

Odpowiedni produkt, czyli konto maklerskie pozwoli pomnażać swój kapitał, a jednocześnie uczyć się inwestowania, rozpoczynając od niewielkich stawek depozytu. Warto jeszcze nadmienić, że inwestowanie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem i nie da się go wyeliminować, można go jedynie częściowo ograniczać poprzez stałą analizę sytuacji na danym rynku i reagowanie na nią w odpowiedni sposób. Przy każdej transakcji w ramach konta giełdowego trzeba też liczyć się z jego kosztami, co także skłania do ostrożności.