Kupno akcji może być dla większości pierwszym spotkaniem z inwestowaniem. Rynek akcji może być fascynującą drogą do budowania kapitału. Mimo olbrzymich emocji i satysfakcji jakie daje granie na giełdzie, trzeba mieć świadomość związanego z tym ryzyka. Rynek akcji jakim jest giełda to miejsce, gdzie kupuje się i sprzedaje udziały w firmach. Dzięki nabyciu akcji stajemy się niejako „współwłaścicielem” spółki. Każda akcja daje nam prawo głosu i decyzji na walnym zgromadzeniu. Najczęściej jednak nasz udział stanowi na tyle mały procent, że nas głos się gubi w morzu innych. Z tego powodu akcje kupuje się głównie w celach późniejszej odsprzedaży, a nie zarządzania spółką.

Obawy inwestowania w akcje

Należy pamiętać, że inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Wartość akcji zależy od wielu czynników i zmienia się w zależności od sytuacji rynkowej i wyników finansowych spółki. Podczas inwestowania w akcje istnieje możliwość utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Dlatego bardzo ważne jest, aby podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie własnej wiedzy i oceny ryzyka. Nawet doświadczeni inwestorzy przed podjęciem decyzji analizują sytuację ekonomiczną i branżową firmy. Nazywamy to analizą fundamentalną. Obserwując wykres i korzystając z analizy technicznej inwestorzy starają się przewidzieć zmiany wartości akcji powiązane z rynkiem.

Wartość akcji może się zmieniać w zależności od sytuacji na rynku i wyników finansowych danej spółki i zawiera w sobie niepewność wyników.

Giełda jako miejsce spotkań inwestorów

Giełda papierów wartościowych to miejsce, gdzie odbywa się handel akcjami i innymi instrumentami finansowymi. To właśnie na „parkiecie giełdowym” inwestorzy podejmują decyzje zakupowe. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ruchu odbywała się metodami tradycyjnymi w budynku giełdy. Inwestorzy zlecali kontrakty maklerom telefonicznie lub przez fax. Obecnie w dobie wszechobecnego dostępu do Internetu można inwestować online z każdego miejsca na świecie. Aby dołączyć do grona inwestorów i zacząć działać na rynku akcji musimy korzystać z pośrednictwa biura brokerskiego. Odpowiednie konto możemy założyć online. Należy tylko mieć ukończone 18 lat oraz posiadać dokument tożsamości.

Jeżeli decydujemy się zainwestować w akcje przez Internet, musimy wybrać brokera, który udostępnia swoją platformę online. Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Do korzystania z platformy inwestycyjnej wystarczy desktop ze średnio niskiej półki. Większość brokerów udostępnia aplikacje, które działają nawet na smartfonie. Inwestowanie w akcje online stało się łatwo dostępne. Należy pamiętać, aby komputer posiadał aktualne oprogramowanie antywirusowe. Rada ta jest dobra nie tylko dla osób chcących inwestować.

Od jakiej kwoty można kupić akcje?

Nie ma ustalonej dolnej granicy inwestycji. Wyjątkiem są niektórzy brokerzy, którzy ustalają minimalną wartość depozytu. Ceny akcji wahają się od kilku do kilkuset złotych, a nawet kilku tysięcy za pojedynczą akcję. Jak widać nawet 100 złotych wystarczy, aby kupić pakiet akcji. Naturalnie inwestowanie w małej kwoty w tanie akcje przyniesie ewentualnie minimalny zysk przy minimalnym ryzyku. Inwestując większą kwotę możemy uzyskać większy zysk przy ponoszeniu większego ryzyka. Musimy mieć świadomość, że każda inwestycja w akcje jest tym obarczona. Nie ma czegoś takiego jak pewna inwestycja. Badając rynek i zdobywając doświadczenie możemy podejmować decyzje z lepszym efektem.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej.