4 zastosowania gruzu pobudowlanego
Podczas remontów oraz budowy powstaje wiele śmieci. Są to specyficzne odpady, czyli tak zwany gruz pobudowlany. W większości przypadków jest to produkt uboczny, który na pierwszy rzut oka jest niepotrzebny. Należy pamiętać, że nie może on zostać zutylizowany jak zwykłe śmieci komunalne, gdyż jest to niezgodne z prawem. Warto jednak wiedzieć, że gruz pobudowlany może być użyty na wiele sposób i to jeszcze podczas prac budowalnych. Jak zatem wykorzystać odpady gruzu powstałe w wyniku budowy bądź remontu?
Budowa dróg ścieżek
Gruz po budowie najczęściej zawiera takie materiały jak resztki cegieł, pustaków, tynków, elementów ścian czy płytek i posadzek. Jest to doskonały materiał, który sprawdzi się do wykonania drogi dojazdowej na działkę, chodnika prowadzącego pod drzwi domu czy innego budynku, a także do wykonania ścieżki w przydomowym ogrodzie. Gruz sprawdza się bowiem jako utwardzenie podłoża. Wystarczy umieścić go w miejscu, gdzie będzie wykonywana droga bądź chodnik. Będzie stanowić doskonałą i stabilną bazę budowlaną. Zapobiegnie zapadaniu się drogi bądź chodnika na skutek użytkowania lub ulewnych opadów deszczu.
Wykorzystanie podczas tworzenia małej architektury
Innym zastosowaniem gruzu jest wykorzystanie go do tworzenia małej architektury ogrodowej. Jest to świetny materiał do usypywania dekoracyjnych skarp i skalników. Co więcej, gruz pobudowlany często wykorzystuje się do wykonania kaskady przy ogrodowym oczku wodnym. Warto też wspomnieć, że gruz sprawdza się podczas drenażu terenu, czyli odprowadzeniu wilgoci gromadzącej się w gruncie. Wystarczy tylko zastąpić ziemię gruzem, a w tym miejscu będzie gromadzić się nadmiar wody z pobliskiej powierzchni.
Budowa obiektów sportowych
Odpady pobudowlane zawierające gruz sprawdzają się też jako stabilizacja gruntu pod obiektami sportowymi. Często wykorzystuje się gruz do wykonania powierzchni pod korty tenisowe, czy też bieżnie i boiska. Co więcej, materiał ten znajduje zastosowanie podczas budowy powierzchni do treningu pchnięcia kulą oraz podobnych sportów. Gruz pobudowlany najczęściej stanowi element podbudowy bądź nawierzchnię żwirową.
Wywóz gruzu
W przypadku, gdy gruz powstały na skutek remontu czy budowy jest nam niepotrzebny, należy w odpowiedni sposób go zutylizować. Pamiętajmy, że nie może on być składowany na podwórku oraz wyrzucony razem ze śmieciami komunalnymi. Wywóz odpadów budowlanych Łódź oraz z innych miast musi być wykonany przez profesjonalną firmę dysponującą odpowiednim taborem transportowym. Zazwyczaj firmy specjalizujące się w wywozie gruzu udostępniają kontenery o dużej wielkości, do których zbiera się gruz. Przywożą je pod wskazany adres, a następnie odbiór odbywa się przy pomocy odpowiedniego środka transportu. Firmy oferujące wywóz gruzu Łódź umożliwiają również utylizację odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Zlecając więc wywóz odpadów pobudowlanych firmie, warto korzystać z kompleksowych usług transportu oraz utylizacji.