Kiedy wymienić opony na letnie?

Kiedy wymienić opony na letnie?

Kierowcy korzystający z sezonowego ogumienia muszą dwa razy do roku odwiedzić wulkanizatora lub samodzielnie podjąć się wymiany opon z zimowych na letnie i vice versa. Zawsze przy tej okazji rodzi się pytanie: kiedy jest najwłaściwszy moment na zmianę kompletu? Dzięki naszemu poradnikowi znajdziesz odpowiedzi, których szukasz.

Czym różnią się opony zimowe od letnich? 

Zacznijmy jednak od kwestii podstawowej. Czy faktycznie opłaca się wymieniać ogumienie wraz z rozpoczęciem sezonu? Jak najbardziej! Wynika to zastosowanych w nich mieszankach gumowych. Różnią się między sobą w znaczący sposób. Ma to bezpośrednie przełożenie na utrzymanie stabilności oraz przyczepności podczas jazdy w trudnych warunkach letnich (mokra nawierzchnia) lub zimowych (śliska nawierzchnia). Wymiana jest w związku z tym kwestią własnego bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy. Dlatego właśnie stanowcza większość kierowców decyduje się na wymianę ogumienia, gdy tylko przyjdzie na to pora. 

Co mówią na temat wymiany opon przepisy? 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w Polsce nie ma żadnego prawa, które wymagałoby od kierowców zamiany rodzaju ogumienia wraz z nastaniem nowego sezonu. Jednym słowem: nikt tego nie nakaże. Nie trzeba też obawiać się w związku z tym mandatu. A mimo to prawie wszyscy pamiętają o odwiedzeniu wulkanizatora latem i zimą. Powody takiego zachowania wyjaśniliśmy już w poprzednim akapicie: to kwestia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych osób na drodze. 

Inaczej wygląda to u naszych sąsiadów. Niektóre kraje regulują obowiązek posiadania ogumienia dostosowanego do pogody. Dla przykładu Słowacja wprowadziła określone ramy czasowe, podczas których wymagane są opony zimowe. To okres między 15 listopada a 31 marca. Na szczęście sytuacja w Polsce nie wygląda tak źle, by pojawiały się realne propozycje zmian w tym zakresie. 

Co zalecają specjaliści w tej kwestii? 

Skoro podpowiedzi nie można znaleźć w rodzimych przepisach, to należy się sugerować zaleceniami producentów oraz fachowców w dziedzinie wulkanizacji. Ich stanowiska są zbieżne. Przyjmuje się bowiem, że opony letnie powinno się montować dopiero w momencie, gdy temperatura na zewnątrz będzie przekraczać 7°C. 

Nie powinniśmy się jednak kierować jednokrotnym przekroczeniem wskazanej temperatury. Zwłaszcza wiosną może się zdarzyć, że przez kilka dni utrzyma się ona na poziomie 7-10°C, by na następny tydzień znów spaść poniżej tego poziomu. Lepiej poczekać, aż nastąpi stabilizacja. Dopiero wtedy zyskuje się pewność, że na drodze nie będzie szczególnie niebezpiecznego oblodzenia po wyjątkowo chłodnej nocy. 

Gdzie znaleźć profesjonalne opony letnie? 

Jeśli już ustalisz, że przyszedł czas na sezonową wymianę ogumienia oraz zakup nowego kompletu, to koniecznie sprawdź sklep Hurt Opony. Znajdują się tam m.in. opony R13 uznanych na całym świecie producentów, co gwarantuje wysoką jakość i niezawodność. 

To wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz jednak poprosić o pomoc specjalistów marki Hurt Opony.