Czy akumulacyjne ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?

akumulacyjne ogrzewanie podłogowe

Jedną z obaw przed montażem tzw. podłogówki jest związana z nią cena. Niektórzy uważają nawet, że to nieopłacalne rozwiązanie. Czy faktycznie tak jest? Aby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski, należy bliżej przyjrzeć się szczegółom. Dlatego sprawdzimy, ile będzie kosztować montaż i eksploatacja systemu.

Ile kosztuje akumulacyjne ogrzewanie podłogowe?

Konkretne kwoty różnią się w zależności od producenta, rodzaju urządzeń oraz rozległości podłogówki. Jak łatwo się domyślić, wysokiej jakości ogrzewanie podłogowe będzie wyraźnie droższe od tego, w którym stosuje się pośrednie technologie. I równie łatwo wywnioskować, że nie warto w tej kwestii oszczędzać, jeśli chce się mieć sprawny system o żywotności liczonej w dekadach.

Po wzięciu pod uwagę wszystkich ważnych czynników można oszacować, że ostateczny koszt wykonania zmieści się w granicach 100-250 zł za metr kwadratowy. Po konkretną wycenę należy udać się do producenta, który ma w swojej ofercie akumulacyjne ogrzewanie podłogowe.

Jak wygląda koszt eksploatacji ogrzewania podłogowego?

Cena użytkowania gotowego systemu jest nieco trudniejsza do oszacowania. Wynika to bowiem z konieczności obliczenia bardzo wielu zmiennych. Wśród nich znajduje się:

– powierzchnia instalacji,

– ilość zużywanej energii,

– cena prądu u lokalnego dostawcy,

– aktywne taryfy,

– moc grzejna kabli,

– termoizolacyjność budynku.

W zależności od tego dom o powierzchni grzewczej 100 m² może zużyć energię na ogrzewanie o łącznym koszcie między 2500 a 4000 zł rocznie (przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 77 groszy, jak w listopadzie 2022 roku). Najmniej zapłaci się w budynku pasywnym, a najwięcej w obiektach nieocieplonych lub słabo ocieplonych. Warto pamiętać, że powyższe wartości są jedynie orientacyjne.

Gdzie szukać oszczędności?

Istnieją jednak dobre sposoby na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Najlepszym z nich jest dobre ocieplenie budynku. Wytyczne w tym zakresie można znaleźć w Warunkach Technicznych (WT 2021) zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Nowe budownictwo w przeważającej większości spełnia opisane standardy.

Poza tym można wybrać dużo korzystniejszą taryfę u lokalnego dostawcy energii. Dobrym przykładem jest tzw. taryfa grzewcza oferowana przez Energę. Dzięki niej można zapłacić mniej za prąd w godzinach 22:00-7:00, a także 13:00-16:00. Istnieją też inne warianty usługi, które można łatwo dostosować do własnego trybu życia.

Kto oferuje wysokiej jakości kable chroniące rury przed zamarzaniem?

Polecamy uwadze ofertę marki Termofol. To ceniony wśród klientów z Polski i kilkunastu innych krajów europejskich producent urządzeń grzewczych. W jego asortymencie znajduje się nie tylko akumulacyjne ogrzewanie podłogowe, ale też specjalistyczne maty czy kabel chroniący rury przed zamarzaniem.

Zachęcamy więc do kontaktu z przedstawicielami firmy Termofol, aby dowiedzieć się więcej na ten temat oraz uzyskać fachową pomoc przy wyborze rozwiązania adekwatnego dla danego budynku.