Certyfikat bezpieczeństwa CE — co to jest i jak go zdobyć?

Certyfikat bezpieczeństwa CE — co to jest i jak go zdobyć?

Jak klienci mają rozróżnić wysokiej jakości produkt od podróbki? W Unii Europejskiej jest to bardzo proste. Producenci wystawiają bowiem certyfikat świadczący o spełnianiu odgórnie ustalonych wymagań. To właśnie pomaga odbiorcom zorientować się w rynku. Dowiedz się, co należy zrobić, aby otrzymać symbol CE i co konkretnie on oznacza.

Co oznacza symbol CE?

CE to skrót od francuskiego Conformité Européenne, co tłumaczy się jako „zgodność europejską”. Warto już na wstępie wspomnieć o tym, że certyfikat bezpieczeństwa CE jest nazwą używaną wyłącznie przez konsumentów oraz przedsiębiorców w wewnętrznej komunikacji. Poprawnym określeniem jest oznakowanie CE lub znak CE, ponieważ właśnie w takiej formie występuje w systemie prawnym, dotyczącym oceny zgodności.

A na co konkretnie wskazuje – trzymając się popularnego określenia – certyfikat CE? Przede wszystkim na to, że dany produkt (określany w polskim prawie mianem „wyrobu”) został sprawdzony przez producenta i spełnia wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony środowiska.

Czy oznakowanie CE jest obowiązkowe?

Oczywiście każdemu producentowi zależy na tym, by jego produkt był uznawany za zgodny z europejskimi standardami. Niemniej nie jest to obowiązkiem. Do grupy produktów, które muszą przejść proces certyfikacji przed wprowadzeniem na rynek, należą m.in.:

 • maszyny i wyroby budowlane,
 • produkty elektroniczne oraz radiowe,
 • urządzenia ATEX,
 • windy,
 • urządzenia medyczne,
 • wyroby zużywające energię elektryczną,
 • wodne kotły grzewcze,
 • nawozy,
 • drony.

Jak uzyskać certyfikat bezpieczeństwa CE?

 1. W pierwszej kolejności skontaktuj się z jednostką certyfikującą, np. TÜV Rheinland. Jej pracownicy przeprowadzą analizę warunków, które mają zastosowanie do danego wyrobu lub zweryfikują wymagania określone przez klienta w deklaracji zgodności CE.
 2. Następnym krokiem jest ocena kontroli i badań. W ten sposób wykazuje się, że produkt spełnia normy w obowiązujących przepisach.
 3. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, na końcu otrzymasz certyfikat, co niesie ze sobą możliwość umieszczenia symbolu na produkcie.

Gdzie umieścić informację o certyfikacie CE?

Na początku warto wiedzieć, że oznakowanie musi składać się z liter „CE” o takim samym rozmiarze i nie mniejszych niż 5 mm. Umieszcza się je bezpośrednio na produkcie. Istnieją jednak przypadki, gdy jest to niemożliwe. Wówczas istnieje możliwość umieszczenia znaku na opakowaniach lub dołączanych dokumentach.

Jednostka certyfikacyjna

Aby oznaczenie faktycznie niosło ze sobą jakoś wartość, musi być zweryfikowane przez niezależny instytut badawczy. Dlatego zwracamy uwagę na markę TÜV Rheinland Polska, która jest czołową jednostką certyfikującą na rynku. Jej pomoc polega nie tylko na sprawdzeniu jakości produktów, lecz również na tym, czy w danym przypadku deklaracja zgodności CE jest w ogóle potrzebna.

Skontaktuj się z TÜV Rheinland Polska i dowiedz się więcej o szczegółach współpracy. Przedstawiciele firmy wyjaśnią Ci, jak zdobyć certyfikat i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania w tym zakresie.