Beton, rodzaje i zastosowanie

Beton, rodzaje i zastosowanie

Beton to jeden z materiałów, który z pewnością można zaliczyć do najczęściej stosowanych niemal na każdej budowie. Swoje cechy zyskuje w wyniku twardnienia mieszanki betonowej, która jest dostosowywana w zależności od potrzeb tak, aby uzyskać beton o określonych i pożądanych cechach, przede wszystkim zaś odpowiedniej twardości i trwałości. Podstawą mieszanki betonowej jest cement, kruszywa i woda. Obecnie do tych składników dodaj się również różnorodne dodatki i domieszki, które pozwalają uzyskać materiał końcowy o określonych i pożądanych właściwościach.

Klasy betonu – czym się różnią i jaki jest ich skład?

Aby zapewnić odbiorcom jak najlepszy produkt, podczas produkcji betonu stosuje się tak zwane klasy betonu. Wskazują one na naprężenia, które mogą przenieść. Im wyższa klasa betonu, tym wytrzymalszy materiał, co wyznacza również zakres jego zastosowania. Tworzenie betonu zgodnie z normami przewidzianymi dla poszczególnych klas wymaga odpowiedniego dobrania ilości poszczególnych składników mieszanki betonowej. Najprościej mówiąc – mniejsza ilość wody i większa ilość pozostałych składników mieszanki sprawia, że ma on znacznie większą wytrzymałość, w wyniku czego uzyskuje się beton wyższej klasy. 

Dodatkowo niezwykle często stosuje się różnorodne dodatki i domieszki, wpływające również na zwiększenie wytrzymałości materiału i poprawę jego cech. Niezwykle często wykorzystuje się na przykład plastyfikatory do betonu, które najczęściej wykorzystuje się w przypadku stosowania betonu w mniej korzystnych warunkach pogodowych, jak na przykład zimą. Niskie temperatury bowiem mogą przyczyniać się do niewłaściwego tężenia betonu i powstawania pęknięć. Plastyfikatory zapobiegają powstawaniu takich problemów, znacznie lepiej wiążąc wodę i nadając mieszance odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości. Coraz częściej również wykorzystuje się mieszanki betonowe, w których zastosowano tak zwane mikrowłókna szklane lub stalowe. Pozwalają one znacząco zwiększyć wytrzymałość betonu. Taką mieszankę stosuje się tam, gdzie zachodzi potrzeba zwiększenia wytrzymałości betonu, a nie ma możliwości zastosowania zbrojeń stalowych. 

Zastosowanie betonu

Beton wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Dzięki niemu można tworzyć różnorodne konstrukcje, zarówno poziome jak i pionowe. Oczywiście ich wykonanie wymaga odpowiedniego przygotowania i zaprojektowania każdego elementu. Dopiero gdy wyliczenia na projekcie dają pewność, że konstrukcja spełni wymagania, można przystępować do działań. Niezwykle często w ramach jednego projektu wykorzystuje się beton o różnorodnych cechach i właściwościach. 

Stosowanie odpowiedniej jakości betonu, produkowanego przez sprawdzone firmy, jak na przykład gorazdze.pl/pl/gorazdze-beton to pewność uzyskania konstrukcji o wymaganych parametrach. Na pewno dobrze jest wykorzystywać beton z jednej firmy, ponieważ jest pewność, że został wyprodukowany z odpowiednią dbałością o szczegóły, jak również zapewnia materiał o odpowiednich i oczekiwanych właściwościach.