5 korzyści ze stosowania winiet elektronicznych dla ciężarówek

5 korzyści ze stosowania winiet elektronicznych dla ciężarówek

Firmy transportowe coraz częściej rozszerzają swoją działalność i nawiązują transakcje międzynarodowe z sąsiednimi państwami. Dlatego planując transport międzynarodowy, warto zapoznać się z dostępną ofertą winiet elektronicznych w Europie, które umożliwią szybką opłatę i wygodny przejazd ciężarówek po zagranicznych autostradach i drogach szybkiego ruchu.

System opłat za autostrady w Polsce i za granicą- różnice dla ciężarówek

Zasady dotyczące przejazdu samochodów ciężarowych po autostradach są inne niż w przypadku pojazdów osobowych i małych busów. Na terenie Polski od niedawna obowiązuje nowoczesny system eToll, który poprzez pozycjonowanie satelitarne wykrywa położenie pojazdu i przejazdy przez płatne odcinki autostrad.

Dzięki systemowi eToll kierowca ciężarówki wie, kiedy wymagana jest opłata za przejazd, wykrywana przez specjalny lokalizator lub aplikację mobilną. Z kolei w przypadku winiet na terenie Europy obowiązuje zakup dokumentów odpowiednich dla samochodów ciężarowych.

Winiety są dostępne w wersji tradycyjnych naklejek na przednią szybę lub w formie elektronicznej, która staje się coraz bardziej popularna szczególnie wśród kierowców samochodów ciężarowych, a poprzez mobilną formę i szybkie płatności online, działa podobnie do polskiego systemu eToll.

Zalety korzystania z winiet elektronicznych dla samochodów ciężarowych

Dużą zaletą dokumentów w formie elektronicznej jest możliwość szybkiego przejazdu przez autostrady bez konieczności czekania w kolejkach czy pobierania opłat na bramkach, podobnie jak w przypadku systemu eToll. Dzięki dokumentowi online, przy wjeździe na płatną trasę, sczytywany jest numer rejestracyjny, rodzaj, a także ważność dokonanej opłaty. .

Po drugie zakupu można dokonać w dowolnym miejscu i czasie, bez wychodzenia z domu, co znacznie usprawnia organizację podróży w firmie transportowej. Trzecią ważną zaletą jest możliwość bezgotówkowego opłacenia winiety. Europa to miejsce dynamicznego rozwoju firm transportowych, dlatego szczególnie ważne jest dokumentowanie kosztów przejazdu. Dzięki możliwości otrzymania przejrzystej faktury można znacznie ułatwić kwestie rozliczenia przewozu i wszystkich transakcji, a w efekcie usprawnić działanie przedsiębiorstwa oraz pracę kierowców.

Dodatkowo zakup formy elektronicznej umożliwia łatwe dopasowanie opłaty do czasu trwania podróży. Jeśli firma wykonuje jednorazową transakcję na terenie danego kraju, możliwy jest zakup opcji krótkoterminowej, na tydzień lub miesiąc, w zależności od przepisów w danym kraju.

Z kolei w przypadku regularnego transportu towarów na określonej trasie, można wykupić pozwolenie roczne, które będzie wygodne i korzystniejsze pod względem finansowym. Piątą ważną zaletą formy elektronicznej, jest możliwość dokonania zakupu w polskiej walucie, zgodnie z cennikiem wyznaczonym w kraju docelowej podróży.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo transportowe lub pracujesz jako kierowca międzynarodowy, zapoznaj się z aktualną ofertą winiet w Europie, które można wygodnie zakupić online i dopasować do celu oraz czasu trwania podróży.